Arvuti puhastamine. Teha ise või pöörduda asjatundjate poole?

Kindlasti sellele küsimusele ei saa üheti vastata, sest niipalju kui on erinevaid arvuteid on ka erinevaid inimesi. Kõik ei oska arvutit puhastada. Kuid kas kodus ikkagi saaks midagi ära teha, et arvuti tolmust puhtaks saaks?
Meie arvame, et kindlasti saab ka kodus midagi ette võtta. Sellest räägime lähemalt/täpsemalt allpool.

Kuid kui pole soovi ise jändama hakata, saab ka kerge vaevaga arvuti meie juurde tuua hooldusesse.

 

 

Või

TEE ISE! ↓

Arvuti puhastamine: Lihtsamad võtted kuidas ise kodus arvutit puhastada.

arvuti puhastamine

Kodus arvutit puhastades on esimene suurim viga see, et tahetakse tolmuimejaga arvutist tolmu imema hakata. Terve internet on täis ka arvuti “hooldus- ja remonditöökodasid” täis kes lausa õpetavad inimesi kodus tolmuimejaga arvutit puhastama. EI! See on väga vale! Miks?

Punkt 1 – pea kõik tolmuimejad tekitavad tugevat staatlilist elektrit mis võib arvuti õrnad komponendid kas ära tappa või vigaseks teha.
Punkt 2 – tolmuimejaga võite sisse imeda peale tolmu ka midagi vajalikku (sülearvuti puhul klaviatuuri klahvid).
Punkt 3 – enamus tolmuimejad on suured ja kohmakad ning nendega ei pääse kitsastesse kohtadesse kust reaalselt vaja tolmu kätte saada – samahästi võite ju ka lihtsalt lapiga korpuse pealset pühkida, tulemus on sama hea.

Rusikareegel: Puhuda mitte imeda!

Samuti väga ei eelistaks me kasutada ka suruõhuspreid, sest need pigem mätsivad oma väljuva kondentsiga tolmu kinni jahutusradikate vahele rohkem kui seda ära puhuvad. Vähe sellest, enamus neist on suhteliselt nõrga survega, et suuga puhudes saab parema tulemuse. See  kõik ei tähenda seda, et need balloonid/spreid täiesti kasutud oleks sugugi mitte, vahest on see parim abimees kui midagi muud käepärast ei ole. Kuid meie eelistame igal juhul nende spreide asemel korralikku kompressorit.
Kompressorit kindlasti kõigil kodus pole, seega peab ilmselt spreiga läbi ajama.

arvuti puhastamine

Kui nüüd suruõhuga tööd tegema hakata, siis kindlasti takistada sülearvutite puhul ära jahutusventilaatori  pöörlemine, sest kui seda ei tehta ja lastakse suruõhk jahutusribide vahelt sisse (just kompressorist tulev suruõhk mis on tunduvalt tugevam) siis võib juhtuda see, et vigastatakse kas ventolaatorit ennast (labad lähevad kakti).

Ka üks ilmekas video tolmust puhastamise kohta:

Lugeda saab ka arvuti puhastamise kohta wikipediast SIIT.

Kõige selle peale näitaksime teile kuidas üks korralik sülearvuti puhastamine käib.

Samad näpunäited ja põhimõtted käivad enamjaolt ka lauaarvutite puhastamise kohta. Selgitame ära kuidas täpsemalt käib ühe tavapärase sülearvuti puhastamine ja hooldamine Arvutimeistrites (miks mitte ka Teie kodus) ning mida saab teha selleks, et sülearvuti hinged ja korpus paremini vastu peaksid.
Kuid kõike seda juba edasi altpoolt.

NB! Kindlasti järgige arvuteid hooldades ESD (Electrostatic discharge) ohutusnõudeid. Lihtsaim neist oleks Anti-static käepael soetada, näiteks oomipoest 3-4€ eest saate sellise vidina. Kui aga tõesti pole aega ega tahtmist seda kõike teha, siis nt lauaarvuti puhul saab ESD eest arvutit kaitsta nii: ühendage toitejuhe toiteploki külge, kuid lülitage toiteploki küljes olev toitelüliti OFF asendisse.

Vaata pildilt OFF asendis olevat nuppu:
arvuti puhastamine

Nüüd kui tahate arvuti sees olevaid komponente nt puhastada või välja võtta, siis ennem puudutage arvuti korpust ja seejärel alles arvuti komponenti ennast. Selle tegevusega maandate ennast ära ja on tunduvalt väiksem võimalus staatilise elektriga komponente kahjustada. (kõik see kehtib juhul kui Teie majas/korteris on elektrivõrk maandatud – täna on väga vähe maju kus seda tehtud pole).
Ohutusnõuetest ei hakka me selles artiklis täpsemalt rääkima. Kuid mis on ESD saate lugeda SIIT.

 

ESD hoiatus

Hoiatus: Kui te kavatsete Anti-staatilist randmepaela kasutada, siis ostke see, mitte ärge üritage seda ise kodustest vahenditest ehitada. Müügis olevad Anti-staatilised randmepaelad on spetsiaalselt ehitatud oma eesmärgi teostamiseks ning omavad sisseehitatud väga suure takistusega takistit, mis kaitseb Teid selle eest kui te peaksite kogemata katsuma mõnda toitepinge all olevat osa.  Arvutis on ohtlikuks osaks toiteplokk – kuigi see on suletud keskkonnas ja väga raske on ilma lahtivõtmata midagi ohtliku seal katsuda, aga õigetes kätes on kõik võimalik. Seega kui Te hoolite piisavalt, et sellist randmepaela kasutada, siis kasutage juba õiget paela.

Kas soovid kiiret ja kvaliteetset arvutipuhastust?

Too oma arvuti meie juurde.

 Arvuti puhastamine, detailsemalt:

arvuti puhastamine

Paljud sülearvutid käivad erimoodi lahti kuid enamus sülearvuteid käib lahti sellises järjekorras:

1 – põhja alt kruvid välja
2 – klaviatuur maha
3 – palmresti kruvid välja (asuvad klaviatuuri all enamasti)
4 – palmrest maha
5 – wifi juhtmed jms juhtmed emaplaadi küljest lahti.
6 – ekraani hingede kruvid lahti.
7 – emaplaadi kruvid välja ja kaablid emaplaadi küljest lahti.
8 – emaplaat vannist(korpusest) välja.

Üleval näidatud pildil on just sellises järjekorras vaja asju lahti võtta.Nüüd alles saame jahutussüsteemi hooldama hakata. Paljudel masinatel õnneks saab arvuti põhja alt ligi, et jahutussüsteemi hooldada, selleks piisab ainult ühe või paari kaane eemaldamisest (samuti paari kruviga kinnitatud).

arvuti puhastamine

Nüüd kui emaplaat on arvutist väljas, eemaldame emaplaadi küljest jahutussüsteemi. Selleks tuleb lahti keerata jahuti küjes olevad kruvid (enamasti suuremad vedrukruvid nagu antud pildi peal). NB! Kruve tuleb lahti keerata numbrite järjekorras, mis on märitud iga kruvi juurde, alustades lahti võttes nr.1’st. Pärast tagasi pannes vastupidi, alustate kõige suuremast numbrist. Seda kõike selleks, et te ei lõhuks ära jahuti heatpipe’ide ehk soojustorude jooteid ning samuti jahuti all olevaid kiipe.

arvuti puhastamine

Eemaldage jahutusventilaatori toitejuhe emaplaadi küljest. (juhe on pistikuga ühendatud, seega lihtsasti eemaldatav).

arvuti puhastamine

Nüüd kui jahuti on emaplaadilt eemaldatud vajab see mitut sorti puhastamist ja hooldamist. Esmalt puhastame ta tolmust. Selleks peame eemaldama ventilaatori jahuti enda küljest, et puhastada radiaatori ribid ning ventilaator ise.

arvuti puhastamine

Kui ventilaator jahuti küljest lahti, puhastame ja hooldame ta ära. Esiteks 80% sülearvuti ventilaatoritest on hooldatavad, ehk käivad reaalselt lahti (mõtleme ventilaatori labadega osa mootori küljest lahti) ning saab hooldada, ülejäänud 20% ventilaatoritest tuleb lihtsalt välja vahetada kui nad ragisevad või teevad häält ka pärast tolmust puhastust.

arvuti puhastamine

Täpsemalt siis niimoodi lahti nagu antud pildil. ↑

arvuti puhastamine

Kui ventilaator on lahti siis üldiselt soovitaksime me ventilaatori enda konkreetselt ära pesta – vee ja nõudepesuvahendiga, Fairy sobib ideaalselt ja mõni vana hambahari aitab ka selle tegevuse juures – parim abivahend on vanakooli habevahu hari. Miks pesta? Aga sellepärast, et paljudel juhtudel on ventilaatori labad õhku liigutades igasuguste rasvadega kokku puutunud , eriti suitsetajate kodud, kes toas sees suitsu teevad, või kodud kus pole köögis pliidi kohal õhupuhastajat. Pärast pesu kindlasti korralikult ära kuivatada ventilaator, mitte ühtegi piiska vett ei tohi jääda sinna! Pestes ventilaatori ära pikendate te protsessi mil tolm uuesti koguneb ventilaatori labade külge – sel lihtsal põhjusel, et ventilaatori labad ei ole enam rasvased.
Pärast pesu ja hoolikat kuivatamist tuleks kindlasti ventilaatori rootori peale määret panna. Selleks sobib ideaalselt grafiitmääre (saab seda nt tööriistamarketist). Illustreeriv pilt ventilaatori määrimisest grafiitmäärdega. ↑

arvuti puhastamine

Peale ventilaatori määrimist ja kokkupanemist tuleb ära puhastada jahuti kontaktipinnad vanast termopastast ja muust mustusest.
NB! Pärast puhastamist KINDALASTI mitte puudutada kontakti pindu! Lihtne näpujälg selles kohas halvendab soojusjuhtivust kahe pinna vahel tunduvalt.
Puhastamiseks kasutage nt majapidamise paberit ja atsetooni. Kui kodus atsetooni pole, siis ehk tavalist puhast viina vast ka leiab, sellega saate kogu mustuse kiirelt puhastatud.

arvuti puhastamine

Ventilaator puhas, hooldatud ja kontaktipinnad puhtad, on aeg puhastada ära protsessori puutepind ja paigaldada uus termopasta. Protsessori pind puhastada samamoodi nagu jahutipind kuid siinpuhul olla ettevaatlik, kuna protsessor on palju õrnem.
Termopastat saate osta pea kõikidest arvutipoodidest, meie soovitame Arctic MX-2 või MX-4 termopastat kuna need ei juhi voolu ja on ühed maailma parimad termopastad.

Siin on video, mis näitab kuidas termopastat vahetada – sedapuhku küll lauaarvutil.

arvuti puhastamine
Kui termopasta paigaldatud tuleks jahuti tagasi paigaldada emaplaadile, selleks tuleb kruvid vastupidises järjekorras kinni tagasi keerata, alustades kõige suuremast numbrist.

arvuti puhastamine

arvuti puhastamine

Enne kui asute emaplaati tagasi korpusesse paigaldama, tuleks ka korpus ise puhtaks teha. Üks olulisemaid kohti on ventilaatori õhuvõtu ava mis asub korpuse põhjas ja on tavaliselt kaetud võrku meenutava kattega. See ava tuleks samuti tolmust puhtaks teha, nagu on näidatud antud piltidel. ↑

Ja nüüd lubatud nipp kuidas säästa sülearvuti korpust ja hingesid purunemise eest.

arvuti puhastamine

See nipp on üllatavalt lihtne, isegi nii lihtne ja loogiline, et ajab naerma. Nimelt, et pikendada korpuse ja hingede eluiga tuleb nende kinnituskruvid (nii vanni kui ka ekraani omad) üle lakkida. meie kasutame selleks spetsiaalset plommeerimiselakki. Kodustes tingimustes võib kasutada ka küünelakki, ainult see pole nii tugevatoimeline, aga teeb oma töö ära – tuleb lihtsalt rohkem panna.
Selle lakkimisega hoita te ära kruvide lahtitulemise mis on tingitud olmevibratsioonist jms. Kuigi tehas paneb keermeliimi kõikidele kruvidele, siis kipuvad kruvid ikka lahti tulema ajapikku. See aga väänab korpuse kinnitusi sedavõrd, et ühel ilusal hetkel kui te arvuti kaant kinni hakkate panema, läheb see hoopis pooleks nagu antud pildil on juhtunud. ↓

arvuti puhastamine

Kui vann puhas, emaplaat tagasi korpuses, hingede kruvid lakitud – kontrollige veel enne täielikku kokkupanekut veel kõik juhtmete ühendused ja muu säärane üle.

arvuti puhastus

Kui juhtmed kõik paigas, paigaldage ülejäänud komponendid vastupidises järjekorras lahtivõtmisele.

arvuti puhastamine

Kui see tundus liiga palju informatsiooni ja väga keeruline või lihtsalt ei julge igaks juhuks ise ette võtta seda tööd. Pole midagi, selleks oleme meie, kes me igapäevaselt arvuteid hooldame ja puhastame.

 

 

Kodulehe hooldus Go top