Arvuti hangub alatasa – miks?

Aeglane arvuti on tänapäeval väga levinud probleem. Enamjaolt viitab see sellele, et enamjaolt on arvuti jõudluses kuskil n-ö “pudelikael” mille taha jääb kõik kinni ja jääbki tunne, et arvuti justkui hangub. Üks selle põhjustajaks oleks näiteks aeglane kõvaketas. Kui kõvaketas on aeglane, võib juhtuda olukordi kus arvuti ei suuda üleüldiselt vajalike andmeid töödelda kuna lihtsalt ei jõuta õigeaegselt andmeid lugeda ja kirjutada ning tulemus ongi aeglane arvuti. Sellele aitab suurel määral kaasa ka muutmälu väike kogus. Teine näide oleks aegunud raudvara – näiteks ei suuda protsessor piisavalt kiiresti läbi töödelda andmeid mis ette antakse ja arvuti oleks justkui mõneks ajaks kinni kiilunud.

Mida saaks ise teha kui arvuti hangub?

Kui arvuti hangub või on imelikult aeglane, et sellega ei saa enam asju ajada, on vaja midagi ette võtta. Aga mida saaks ja võiks lihtkasutaja ise teha, et probleemi leevendada?
Üks võimalikest sammudest oleks teha viiruste ja pahavara kontroll arvutis olevate programmidega. Nende puudumisel tuleks vastavad tarkvarad eelnevalt hankida. Teine samm oleks vaadata kui palju muutmälu (ehk RAM-mälu) arvutil kokku on. Kaasaegse arvuti jaoks on mõistlik kogus 4GB ning alla selle ei ole soovitatav. Kaasaegse arvuti all mõtleme arvuteid mis jooksevad Windows Vista, Windows 7 ja järgnevate versioonide peal.
Kolmas, ent kulukam samm, oleks  kaaluda SSD ketta ostu ja asendada see arvutis oleva kõvakettaga, mis muudaks arvuti reageerimist ja tööd suhteliselt suurel määral. Ent see on pigem teema, mida soovitaks pigem arutada koos asjatundjatega kuna osades sülearvutites võib tekkida ühildusega probleeme.

Rohkem informatsiooni SSD ketaste kohta leiate SIIT.

Kui palju hooldus/remont maksma võib minna?

Kuna eelpool mainitud põhjuseid on palju, siis täpset hinda öelda on kahjuks raske – hind oleneb ikkagi konkreetsest veast ja selle lahendusest.
Sellegi poolest lisame siia hinnad mõnele tööle veast lähtuvalt:
Arvuti Diagnostika – 15€ (diagnostikat eraldi tasuma ei pea kui hiljem töö tellitakse)
Viiruste ja pahavara eemaldus – ca 35€ (oleneb nakatuse tasemest).
Windowsi paigaldus koos põhiliste programmide ja driveritega – ca 35€.

 

Vaata Hinnakirja

Kodulehe hooldus Go top